Proteklog vikenda u Gradskoj areni Zenica odigrana je utakmica 20. kola Prve rukometne lige FBiH RK Čelik – RK Sana (Sanski Most), bez prisustva publike. Rezultat: 42:26 (poluvrijeme 19:14). Sudije: Marić – Oručević (Mostar). Delegat: Šehić (Jablanica). Isključenja: RK Čelik 8 minuta, RK Sana 12 minuta. Sedmerci: RK Čelik 3 (0), RK Sana 4 (3).

RK ČELIK: Faris Mrako (4), Edin Gušić, Samir Korjenić, Edvin Begović (5), Jasmin Omerović (2), Adi Mešinović (8), Adi Delalić, Slaven Šijaković (8), Mirsad Čelenka (2), Dženan Hodžić, Mensur Hadžić (4), Ante Dragičević (9). Trener: Slaven Šijaković.

• RK Čelik – RK Sana (Sanski most) 42:26 (19:14)
• U subotu 8. maja, posljednja Čelikova domaća utakmica, protiv RK Bosne (Tešanj)

U prethodnom, 19. kolu mlade sudijske neznalice Aldin Bećirović i Riad Trutović iz Gračanice neopravdano su ”izmasakrirale” ekipu RK Čelika u Banovićima u utakmici protiv tamošnjeg RK Rudara (utakmica završena jednim golom razlike u korist RK Rudara, uz veliku pomoć tih takozvanih sudija).

U toj utakmici je najbolji igrač RK Čelika Slaven Šijaković, koji je u svojoj dugoj karijeri poznat po tome da igra izuzetno korektno, fer i bez faula, od sudija Bećirovića i Trutovića u 37. minuti dobio ”crveni karton”, a kapiten RK Čelika, internacionalac Mirza Dervenčić je i sam nezasluženo fasovao crveni karton (komesar Fuad Lipa ga je ”nagradio” i sa dvije utakmice neigranja).

Gosti u početku uspješno parirali domaćoj ekipi

U 20. kolu Prve lige Federacije BiH prikazana je odlična igra i sigurna pobjeda rukometaša Čelika u Gradskoj areni Zenica. Protivnik je bila solidna ekipa RK Sane (Sanski Most) koja je dobrom igrom uspješno parirala RK Čeliku samo u prvih dvadesetak minuta igre.

Tada je RK Sana u nekoliko navrata izjednačila rezultat, čak i povela sa jednim ili dva gola razlike. Ipak, nakon dvadesete minute igre, kada je na gol stao mladi Adi Delalić, RK Čelik je potpuno konsolidovao svoje redove, cijeli tim je bolje zaigrao i u odbrani i u napadu.

RK Čelik je tada u potpunosti slomio otpor RK Sane, tako da je rezultat na kraju prvog poluvremena bio već pet golova razlike u korist RK Čelika (rezultat poluvremena 19:14).

U drugom poluvremenu RK Čelik je nastavio sa odličnom igrom i povećavao gol razliku u svoju korist, tako da je krajnji rezultat utakmice bio 42:26 za RK Čelik.

Odlični Mešinović i Dragičević

Zbog različitih okolnosti odsustva igrača (kazna Dervenčića, povreda Edina Gušića, posao nekoliko igrača) u ovoj utakmici trener RK Čelika Slaven Šijaković je pružio šansu mladim igračima. To su odlično iskoristili devetnaestodišnji Adi Mešinović i njegov vršnjak Ante Dragičević koji je i ranije davao odlične partije i član je juniorske repezentacije BiH.

Adi Mešinović je naprosto briljirao u ovoj utakmici, bio je odličan i u odbrani i u napadu, davao golove iz kontri, polukontri i sa pozicija krila i beka. Sa 8 postignutih golova potpuno je opravdao povjerenje trenera.

Najbolji strijelac RK Čelika bio Ante Dragičević

Najbolji strijelac RK Čelika i u ovoj utakmici je ponovo bio sjajni Ante Dragičević, sa 9 postignutih golova. Dobre partije su pružili i šesnaestogodišnji bek RK Čelika Mensur Hadžić, koji je bio sjajan u odbrani, a postigao je i 4 dobra gola.

Ponovo je bio pouzdan 22-godišnji bek RK Čelika Faris Mrako, koji je imao odličnu saradnju i više asistencija za krilo Adija Mešinovića. Mrako je postigao četiri efektna gola, odličan u odbrani, odigrao je jednu od najboljih utakmica u ovoj prvenstvenoj sezoni.

Sjajni i iskusni ljevoruki Čelikovac Edvin Begović, koji je zamijenio Semira Korjenića, postigao je 5 golova i odlično odigrao utakmicu.

Oba golmana RK Čelika, Adi Delalić i Dženan Hodžić, takođe su bili solidni. Sve u svemu, dobra igra Čelika u utakmici protiv RK Sane.

U RK Sani briljirao golman Cerić

U vrlo dobroj ekipi RK Sane, u kojoj je dosta rukometnih znalaca, posebno su se istakli Nail Selman, koji je postigao 7 golova za svoju ekipu, zatim Anis Bojić sa 6 zgoditaka, te Rifet Musić sa 4 postignuta gola.

Takođe, u ekipi gostiju odličan je bio golman Jasmin Cerić, koji je odbranio i sva tri dosuđena sedmerca za RK Čelik.

Iz utakmice u utakmicu u RK Čeliku se ponavlja problem izvođača penala, pa je krajnje vrijeme da se Stručni štab ozbiljnije time pozabavi, u situaciji kada u ekipi ima više odličnih šutera.

Šijaković: Zadovoljan sam igrom svih igrača

– Zadovoljan sam igrom svih igrača, kao i rezultatom utakmice sa RK Sanom. Posebno su moje povjerenje opravdali mladi igrači, prije svih Adi Mešinović te Mirsad Čelenka i Mensur Hadžić koji su bili odlični u odbrani, a biće oni bolji i u napadu. Ante Dragičević je odigrao utakmicu fenomenalno. Sigurno je da RK Čelik može još mnogo bolje, mada je gol razlika od 16 golova u našu korist protiv Sane sasvim solidna! Naš novi koncept i nova igra tima je: brze kontre i polukontre, što već daje dobre rezultate – izjavio je za naš portal Slaven Šijaković, igrač-trener RK Čelika.

Naredne subote Čelik u Zenici protiv ekipe iz Tešnja

U narednu subotu RK Čelik igra posljednju utakmicu na svom terenu u Gradskoj areni, gdje dočekuje uvijek neugodnu ekipu RK Bosne iz Tešnja.

– Naša dobra igra protiv RK Sane kod kuće i pobjeda visokim rezultatom 42:26 je, vjerujem, samo dobra uvertira za posljednju utakmicu u Zenici sa solidnom ekipom RK Bosne (Tešanj), s kojom se uvijek rado sportski nadigravamo. Ipak, očekujem našu novu pobjedu i tri nova boda – kaže Faris Mrako, jedan od vođa mladog Čelikovog tima.

Inače, Čelik je iz 20 utakmica ostvario 17 pobjeda i i tri poraza i nalazi se na drugom mjestu prvenstvene tabele Prve lige FBiH.

U posljednjem, 21. kolu 15. maja, RK Čelik gostuje u Cazinu kod RK Krajine.

Naslovna fotografija: Detalj sa utakmice RK Čelik- RK Gradačac/Arhiva