RK Čelik – RK Vogošća 26:35 (11:19)

• RK Čelik poveo samo u prvih desetak minuta (5:3 za RK Čelik)
• Golman RK Vogošće Adnan Šabanović oduševio, a sva tri golmana Čelika totalno razočarala
• U Upravi kluba upaljeno ,,crveno svjetlo”: oni koji redovno ne treniraju i ne bore se za klub – neka odmah idu!

S većom razlikom nego što se očekivalo, rukometaši Čelika su izgubili utakmicu od favorizovane RK Vogošće.

Još više je ovaj poraz uzdrmao redove RK Čelika. Za početak, za narednu sedmice najavljen je čitav niz sastanaka, između ostalog i sa igračima, gdje bi trebala da se dogodi ,,čistka”: da iz kluba idu oni igrači koji, iako imaju rukometnog znanja i reputaciju, više nisu na visini zadatka!

– A nisu na visini zadatka jer su fizički nespremni, nemaju snage, a nespremni su jer neredovno treniraju! Nismo uigrani zato što nema svih igrača na trenizima i tu ćemo nešto morati mijenjati! – kaže Meha Begovac, novi trener RK Čelika.

Domaći igrači su se držali samo u prvih dvanaest minuta utakmice, zahvaljujući raspoloženom Edinu Bajramoviću, koji je postigao četiri gola za redom od ukupno pet golova (5:3 za Čelik).
Konačan rezultat je 35:26 za RK Vogošću (prvo poluvrijeme 19:11 za goste).

Zbog ove utakmice će, kako kažu u Upravi, svi igrači biti kažnjeni, ali će, iako su bodovi izgubljeni, jedino Aldin Begagić biti nagrađen!

Razočarali Čelikovi golmani

U utakmici sa RK Vogošćom razočarali su, prije svih, sva tri Čelikova golmana! U igri su se izmijenjala sva trojica: najprije je branio Enes Sirčo, pa je na gol stao Riad Polić i na kraju najmlađi Ajdin Tufekčić. Za jedno čitavo (prvo) poluvrijeme primili su 19 golova, a imali su slovom i brojem: tri odbrane (svaki po jednu!).

Postavlja se pitanje – da li se ovdje radi o totalnim golmanskim antitalentima, ili je odluka da se prvi put u istoriji RK Čelika angažuje trener golmana (Jasmin Salihefendić) – ipak promašena odluka?! Ili je i ovdje riječ o (ne)radu i lošem treniranju, mada su golmani, za razliku od nekih drugih igrača, ipak, redovni na treninzima?

rk celik-rk vogosca

S druge strane, na protivničkom golu je stajao bivši Čelikov golman, golmanski gorostas Adnan Šabanović, koji je, recimo, iako nije branio čitavu utakmicu –imao čak 17 odbrana! Po mnogim ocjenama, on je i danas najbolji golman u Bosni i Hercegovini, jer brani kao i nekada kada je bio član ,,A” reprezentacije BiH.

Radi istine, valja reći i to da je Sirčo u drugom poluvremenu imao 12 odbrana, pa je i rezultat drugog poluvremena za Čelik bio nešto povoljniji (samo jedan razlike u korist RK Vogošće).

Ili redovito dolaziti na treninge- ili penzija!

Prema izvorima bliskim upravi i stručnom štabu – ovoga puta će se u RK Čeliku povući žestoki rezovi: ili će se redovno (100 odsto) trenirati, ili će se nekim igračima-pojedincima zahvaliti na dosadašnjoj saradnji!

– Nije sramota reći da se više ne može, prije svega trenirati, onda i igrati, kada je riječ o starijim igračima, iako se radi o nekada igračkim veličinama. Definitivno: stariji igrači mogu nastaviti rad u RK Čeliku samo ako svakodnevno, ako treba dva i tri puta dnevno treniraju, ili moraju ići u rukometnu penziju! A moraćemo raskrstiti i s nekim mlađim igračima koji po deset puta započinju i prestaju redovno trenirati (kao recimo Amer Ekinović), bez obzira na razloge njihovog odsustva. Treća kategorija igrača su oni kojima je, uz zasluge što su sve do sada dali za rukomet – ,,vrijeme isteklo” – kažu u Stručnom štabu RK Čelika.

Ni novajlije nisu pokazale ništa!

Niko ni od novih igrača, koji imaju po 22 godine i veliko rukometo ino iskustvo (Stefan Bugarčić, Nikola Matić i Marko Čabai) gotovo ništa nisu pokazali!

Doduše, samo Bugarčić je imao pristojnu minutažu (i nešto više je pokazao u odnosu na ostalu dvojicu, dao je i jedan gol), ali u cjelini, iako se zna da su novi igrači imali smao po tri treninga prije ove utakmice – nisu se na utakmici sa RK Vogošćom proslavili.

Istine radi, bilo je tu i trenerskih propusta, gdje je recimo indisponirani 42-godišnji Nermin Mujanović dugo držan u igri, a 20 godina mlađi od njega Bugarčić je sjedio na klupi! Čak je i Davor Kadić, klasično desno krilo, kome u ovoj utakmici gotovo ništa nije polazilo za rukom, jedno vrijeme igrao na poziciji beka.

ZAKLJUČAK

Zaključak o utakmici RK Čelika sa Vogošćom je samo jedan: sada je pravo vrijeme za duboku analizu i žestoki ,,rez” u Čeliku! Hladne glave i bez emocija treba donijeti odluku: ili će se trenirati kako treba i po tri puta dnevno ili onima koji to ne prihvataju slijedi igračka penzija i postepeno uvođenje mladih i talentovanih igrača u igru. Ili još bolje, treba paralelno raditi i jedno i drugo!

RK VOGOŠĆA

Da kažemo rečenicu- dvije i o RK Vogošći: danas je to najskuplji rukometni klub u BiH, ali, što bi narod rekao ,,nije sve ni u parama”.
Vidi se tu red, rad i displicina, pod dirigetskom palicom mladog trenera Danijela Ridžića. Vidi se treniranje dva puta dnevno, borbenost, duga kluba pravih profesionalaca, od kojih su čak njih 12 došli u Vogošću u ovoj sezoni!
Ipak, bez obzira što RK Vogošća ima sjajnu ekipu – ovdje je ono pravilo ,,golman je pola tima” najočitije došlo do izražaja: neuništivi i sjajni Adnan Šabanović, sa 17 odbana i protiv Čelika je uistinu bio pola tima (dobio je nagradu ,,Igrač utakmice”).
S druge strane: samo radom se moglo postićito da je čak 12 igrača u RK Vogošći,( kao nekad i u Čeliku, kada je trener bio Miki Filipović), dalo golove u ovoj utakmici. Čak njih šest su dali po četiri gola: Geko, Bečić, Korjenić, Medžić, Divković i Dedajić.

A kod Čelika su samo dva igrača vrijedna pomena: Aldin Begagić, koji je dao 8 i Edin Bajramović sa 7 golova. Nemoć RK Čelika je bila vidljiva i po tome što su stalnom izvođaču penala za Čelik, Davoru Kadiću, golmani RK Vogošće ,,skinuli” dva penala!

O utakmici sažeto

Utakmica 17. kola Premijer lige BiH igrana je u Gradskoj areni Zenica.
Gledalaca oko 700.
Sudije: Amar i Dino Konjičanin (Visoko).
Delegat: Zoran Anušić (Prijedor).
Isključenja: kod Čelika 8 minuta, kod Vogošće: 16 minuta. Sedmerci: za Čelik 5 (3 gola), a za RK Vogošću 2 (2 gola).

ČELIK: Polić (1 odbrana), Čabai, Dervenčić (2), Hadžić, Martić, Mujanović, Bajramović (7), Bugarčić (1), Sirčo (12 odbrana, 1 penal), Kadić (2), Tufekčić (1 odbrana), Begagić (8), Buljugija (1), Begović (2), Duvnjak (3), Matić. Trener: Meha Begovac.

RK VOGOŠĆA: Šabanović (17 odbrana, 1 penal), Haseljić (5 odbrana , 1 penal),
Geko (4), Džinović (2), Bečić (4), Korjenić (4), Medžić (4), Tufekčić (1), Jelačić (2), Kadić (1), Taletović, Dedajić (4), Smajilbegović (3), Džapo. Trener: Danijel Rudžić.

Sljedeće subote, 13. februara Čelik igra i protiv treće sarajevske ekipe za redom – poslije Igmana i Vogošća, slijedi nam RK Bosna.
Očekuje se da će se do tada ekipa Čelika oporaviti od poraza i bolje zaigrati protiv RK Bosne.